W piątek 11 listopada starachowiczanie okazali i dumę i radość z niepodległości państwa. Narodowe Święto Niepodległości, obchodzone w rocznicę zakończenia I wojny światowej, przywrócone zostało w 1989 r., i nawiązuje do tradycji II Rzeczypospolitej, która święto to obchodziła od 1937 r.
Obchody rozpoczęły się w kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Starachowicach od koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu Zespołu Estradowego „Patrol”. Tuż po koncercie rozpoczęła się uroczysta Msza Święta odprawiona w intencji Ojczyzny. Mszy Świętej przewodniczył i homilię wygłosił ksiądz dziekan Marek Janas. Społeczność lokalną reprezentowały liczne poczty sztandarowe, na czele ze sztandarem Miasta Starachowice. Kompanię honorową tworzył pododdział Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego. Towarzyszyły jej pododdziały z Jednostki Strzeleckiej 2044 i Hufca ZHP Starachowice. Uczestnicy uroczystości udekorowani byli kotylionami w barwach narodowych, przygotowanym przez młodzież z Gimnazjum nr 4.
Po mszy poczty sztandarowe oraz delegacje z wiązankami przemaszerowały pod Pomnik Niepodległości przy ulicy Konstytucji 3 Maja. Po odśpiewaniu hymnu państwowego, głos zabrał zastępca prezydenta miasta, pan Jerzy Miśkiewicz. W swoim wystąpieniu podkreślił, że „My, starachowiczanie, możemy być szczególnie dumni z dokonań naszych przodków, gdyż w Starachowicach rozbrojono garnizon okupacyjnych władz austriackich już 1 listopada 1918 roku, a więc byliśmy jednym z pierwszych niepodległych miast polskich.”
Głos zabrali również: poseł na Sejm RP Krzysztof Lipiec, poseł na Sejm RP Marzena Okła-Drewnowicz, wiceprzewodniczący sejmiku województwa Andrzej Pruś (oczytał list wojewody Agaty Wojtyszek) i radny rady miejskiej Paweł Kępa (odczytał list posłanki Anny Krupki).
Następnie pod pomnikiem złożyły wiązanki kwiatów 43 delegacje.
Następnie uczestnicy sformowali kolumnę, która wyruszyła w stronę centrum miasta. Przemarsz Niepodległości otwierała Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Krasocin wraz z mażoretkami z Zespołu Tanecznego „Aplauz”. Trasa wiodła ulicą Konstytucji 3 Maja i aleją Armii Krajowej.
W trakcie przemarszu młodzież z Gimnazjum nr 4 udekorowała kotylionami miejsca pamięci bojowników o niepodległość Polski – tablicą upamiętniająca Zygmunta Procha oraz pomnik Zdzisława Rachtana. Przy remizie PSP uczestników przemarszu przywitały sygnałami świetlnymi wozy bojowe straży pożarnej.
Przemarsz zakończył się na placu pod Skałkami, przejściem pod „Bramą Niepodległości”. Dowódcą przemarszu był major Zygmunt Andrejas.
Maszerowały następujące poczty sztandarowe:
-Miasta Starachowice (A. Wróblewska, P. Ambroszczyk, P. Styczeń),
-Powiatu Starachowickiego (E. Sławek, P. Żłobecki, K. Zawłocka),
-Komendy Powiatowej Policji (asp. J. Kowalski, mł. asp. M. Markowski, sierż. sztab. S. Śpiewak),
-Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej (mł. asp. D. Pożoga, mł. ogn. J. Saramak, sekc. Ł. Fryziel),
-sztandar Zgrupowania Partyzanckiego AK „Ponury-Nurt” (A. Kowalik, I. Bartosik, J. Gryś),
-Związku Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych o. Starachowice (Z. Tuz),
-Związku Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych o. Nowa Słupia (J. Sikora, S. Binkowski, J. Buczek),
-Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich,
-Delegatury NSZZ „Solidarność”,
-Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego (P. Sadowski, K. Lucińska, N. Gilewska),
-Gimnazjum nr 2 (J. Kalisz, W. Książek, K. Wus),
-Zespołu Szkół Zawodowych nr 1.
Za pocztami maszerowały pododdziały reprezentacyjne:
-kompania reprezentacyjna Szkół ZDZ pod dowództwem D. Guta,
-kompania historyczna Szkół ZDZ, w strojach fizylierów, pod dowództwem E. Kozioł,
-kompania reprezentacyjna Jednostki Strzeleckiej 2044 pod dowództwem M. Rojka,
-drużyny Hufca ZHP Starachowice wraz z drużynami ZHP z Rzeszowa, Nadarzyna, Iłży i Nowej Dęby – uczestnikami 31. Harcerskiego Rajdu „Szlakami Jędrusiów”.
Za pododdziałami maszerowali mieszkańcy miasta, na czele z Jerzym Miśkiewiczem, zastępcą prezydenta miasta.
Na placu pod Skałkami mażoretki i Młodzieżowa Orkiestra Dęta wykonały efektowny pokaz musztry paradnej, przyjęty bardzo ciepło przez mieszkańców.
Po pokazie mieszkańcy mieli możliwość obejrzenia niezwykłych pojazdów: wojskowych ciężarówek „star”, zmodernizowanych w starachowickiej firmie Autobox, wozu gaśniczego Straży Pożarnej oraz policyjnego „wypadkobusa”. „Stary” zaprezentowano w dwóch wersjach: wozu skrzyniowego dla wojsk obrony terytorialnej kraju, oraz ruchomego warsztatu naprawczego. Zainteresowani mogli podziwiać pokaz replik sprzętu wojskowego i umundurowania oraz wystawę redukcyjnych modeli plastikowych przygotowaną przez Tactical Starachowice Team.
Obchody Narodowego Święto Niepodległości zorganizował Urząd Miejski wraz z Gimnazjum nr 4 im. Polskich Noblistów. Za pomoc w przygotowaniu uroczystości serdecznie dziękujemy Harcerskiej Grupie Ratowniczej „Starachowice”, Harcerskiej Służbie Porządku Publicznego „Starachowice” oraz radnemu Zygmuntowi Andrejasowi.