16 października starachowiczanie uczcili 76. rocznicę utworzenia Batalionów Chłopskich – po Armii Krajowej, największej polskiej organizacji zbrojnej czasów okupacji.
Przypomnijmy, że 76 lat temu, w 1940 r., została utworzona „Chłopska Straż”, która w następnym roku zmieniła nazwę na „Bataliony Chłopskie”. Głównym celem organizacji był obrona ludności wiejskiej przed terrorem władz okupacyjnych oraz eksploatacją gospodarczą. Jej komendantem przez cały okres wojny był Franciszek Kamiński. Organizacja obejmowała swym zasięgiem prawie cały obszar Rzeczypospolitej, z wyjątkiem Pomorza oraz Wileńszczyzny. W 1944 roku Bataliony Chłopskie liczyły ponad 150 tysięcy żołnierzy. Do najważniejszych akcji Batalionów Chłopskich należą walki w obronie wysiedlanej ludności Zamojszczyzny w latach 1942-1943. Na terenie dawnego powiatu iłżeckiego, obejmującego obszar dzisiejszego powiatu starachowickiego, powiatu lipskiego, Iłży i Skarżyska, liczebność Batalionów Chłopskich wynosiła około 2400 żołnierzy.
Mszę Świętą koncelebrowaną w intencji żołnierzy Batalionów Chłopskich odprawili: ks. prałat Bogdan Lipiec, ks. kanonik Bolesław Walendzik (wygłosił również homilię) i ks. kanonik Ryszard Batorski.
W mszy uczestniczyły władze miasta i powiatu, przedstawiciele instytucji miejskich i powiatowych, kombatanci, dzieci i młodzież szkolna, kompania honorowa ze Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego oraz poczty sztandarowe:
-Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich, koło w Starachowicach,
-Związku Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych, oddział Starachowice,
-Związku Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych, oddział Nowa Słupia,
-Ligi Obrony Kraju,
-NSZZ „Solidarność” MOZ Pracowników Oświaty i Wychowania,
-Zespołu Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego,
-Gimnazjum nr 1,
-Szkoły Podstawowej nr 2,
-Polskich Drużyn Strzeleckich,
-Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Po mszy głos zabrał prezydent Marek Materek, który przypomniał, że spotykamy się w rocznicę utworzenia Batalionów Chłopskich by przypominać i zachowywać pamięć o ważnych dla naszej tożsamości osobach i wydarzeniach z lat II wojny światowej.
Następnie wicewojewoda świętokrzyski, pan Andrzej Bętkowski, wręczył odznaczenia Prezydenta Rzeczypospolitej:
-Złoty Krzyż Zasługi dla pana Ryszarda Pałachy,
-Srebrne Krzyże Zasługi dla pani Krystyny Szewczyk oraz panów Jana Maja i Zygmunta Grunta.
Młodzież z Gimnazjum nr 1 zaprezentowała program artystyczny, na który złożyły się piosenki i wiersze w wykonaniu Aleksandra Stefanika, Marcina Walendzika, Marii Daniszewskiej, Marka Samsonowskiego i Dominiki Chmielewskiej. Program przygotowały panie: Beata Grabowska, Małgorzata Niwicka oraz Mariola Pocheć.
Zgromadzone delegacje i przedstawiciele złożyli wiązanki pod tablicą upamiętniającą żołnierzy Batalionów Chłopskich Ziemi Świętokrzyskiej:
-delegacja Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich,
-delegacja Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych,
-wicewojewoda Andrzej Bętkowski, w imieniu wojewody świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek,
-prezydent Marek Materek i radna rady miejskiej Marta Zięba,
-delegacja zarządu oraz rady powiatu starachowickiego: Jan Pocheć, Aldona Adamczyk, Cezary Berak,
-delegacja Powiatowej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych,
-komisarz Paweł Szczepaniak, komendant powiatowy Policji,
-brygadier Wiesław Ungier, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej,
-Paweł Rdzanek, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Oświaty,
-Małgorzata Małek, dyrektor Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego,
-delegacja Polskich Drużyn Strzeleckich.
Po uroczystości kombatanci i zaproszeni goście zostali zaproszeni przez prezydenta miasta na poczęstunek. W gościnnych progach Szkoły Podstawowej nr 2 o przyjazną atmosferę i smaczny posiłek zatroszczyło się grono pedagogiczne szkoły, na czele z panią dyrektor Krystyną Karkochą.
Organizatorem obchodów był prezydent Marek Materek oraz Zarząd Koła w Starachowicach Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich.