Procesja i nabożeństwo odpustowe były głównymi punktami miejskich uroczystości św. Barbary. W tym roku po raz ósmy obchodziliśmy święto patronki naszego miasta
W niedzielne południe przy kapliczce świętej przy ulicy W. Pileckiego spotkali się duchowni, przedstawiciele władz samorządowych miasta, członkowie organizacji pozarządowych, dzieci i młodzież szkół oraz mieszkańcy miasta.
W okolicznościowym wystąpieniu zastępca prezydenta Ewa Skiba przypomniała, że patronka naszego miasta to także opiekunka ludzi ciężkiej pracy oraz wszystkich, którzy wykonują niebezpieczne zawody. Św. Barbara to patronka górników i hutników, którzy na przestrzeni wieków tworzyli nasze miasto. To także patronka wykonujących niebezpieczne zawody pracowników dawnych Zakładów Starachowickich.
Przy figurze św. Barbary odmówiono modlitwę za nasze miasto i procesyjnie – szlakiem dawnych górników – wyruszono do kościoła.
W procesji wzięły udział dzieci i młodzież starachowickich szkół, a szczególnie z Gimnazjum nr 4. W rolę św. Barbary wcieliła się Maria Daniszewska, zaś górników – Oskar Wróblewski i Oskar Stefanik, uczniowie Gimnazjum nr 1.
Świętej towarzyszyły również członkinie Uniwersytetu Trzeciego Wieku, przebrane w stroje z epoki. Kostiumy udostępniła kostiumernia Starachowickiego Centrum Kultury.
Procesja ze św. Barbarą w asyście górników przeszła ulicami W. Pileckiego, Konstytucji 3 Maja, Bohaterów Westerplatte i Św. Barbary do kościoła Wszystkich Świętych, gdzie odprawiono uroczystą mszę odpustową, koncelebrowaną przez księży ze wszystkich starachowickich parafii. Mszę Świętą prowadził i homilię wygłosił ksiądz prałat Edward Poniewierski, kanclerz kurii radomskiej. Ksiądz prałat został uhonorowany statuetką św. Barbary przez wiceprezydent miasta, panią Ewę Skibę.
Asystę Mszy Świętej oraz procesji stanowili starachowiccy Rycerze Kolumba.
Tuż po mszy świętej został rozstrzygnięty konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży szkolnej pod nazwą „Święta Barbara, patronka Starachowic”. Zgłoszono do niego 233 prace młodych starachowiczan z 20 placówek oświatowych. Prace te zostały zaprezentowane na ekranie w kościele.
Każdy uczestnik konkursu otrzymał upominek, zaś najlepszym trzydziestu wręczono nagrody.
Oto oni: Jagoda Grunt i Dominika Myszka z Przedszkola Miejskiego nr 6, Maja Gołębiowska i Michalina Mazurkiewicz z Przedszkola Miejskiego nr 7, Karolina Markowska, Arkadiusz Szwagierczak i Magdalena Sowula z Przedszkola Miejskiego nr 11 oraz Sandra Hoffmann z Przedszkola Miejskiego nr 13. Klaudia Mnich, Weronika Gałka, Jaś Adamczyk, Julia Grosicka, Oliwka Grzelka, Nikola Dzik, Dawid Operacz, Wiktoria Gronostaj, Zosia Kasperkiewicz SP i Jan Bonia ze Szkoły Podstawowej nr 9, Lena Kosa i Paulina Kaczmarska ze Szkoły Podstawowej nr 10, Natalia Kamińska, Adrianna Kosno, Zuzanna Bańcerowska i Ania Łącka ze Szkoły Podstawowej nr 11 oraz Oliwia Jezierska ze Szkoły Podstawowej nr 12. Julia Kania z Gimnazjum nr 4, Natalia Sikora z Gimnazjum nr 2 oraz Magdalena Kasperkiewicz, Beata Adamczyk i Katarzyna Paczyńska z Gimnazjum nr 1.
Organizatorem uroczystości była Gmina Starachowice oraz Parafia Wszystkich Świętych w Starachowicach. O bezpieczeństwo uczestników procesji zadbali funkcjonariusze Policji, Straży Miejskiej i członkowie Harcerskiej Grupy Porządku Publicznego i Harcerskiej Grupy Ratownictwa.
Kapliczka św. Barbary przy ulicy W. Pileckiego została ufundowana 78 lat temu przez starachowickich górników i hutników, którzy tędy zmierzali do swoich kopalni i huty. Kapliczka poświęcona świętej istniała w tym miejscu już długo wcześniej, zapewne tak, jak długie tradycje górniczo-hutnicze ma nasze miasto. A przypomnę, że w Starachowicach i okolicy rudę żelaza wydobywano od niepamiętnych czasów, a apogeum rozkwitu starachowickiego górnictwa przypadło na dziewiętnasty wiek i pierwszą połowę wieku dwudziestego. Kapliczka poświęcona świętej istniała w tym miejscu już długo wcześniej, zapewne tak, jak długie tradycje górniczo-hutnicze ma nasze miasto. A przypomnę, że w Starachowicach i okolicy rudę żelaza wydobywano od niepamiętnych czasów, a apogeum rozkwitu starachowickiego górnictwa przypadło na dziewiętnasty wiek i pierwszą połowę wieku dwudziestego. Nasze miasto swoje powstanie i rozwój zawdzięcza występującym tu złożom rud. Mając to na uwadze, w 2009 roku papież Benedykt XVI właśnie świętą Barbarę ustanowił patronką Starachowic i starachowiczan. Dziś, jak co roku – wspólnie wołamy: Święta Barbaro, patronko Starachowic, broń nas od wszelkich niebezpieczeństw, wspieraj w zamierzeniach i otaczaj opieką każdego z nas!