Pierwsze dni w przedszkolu – jak przygotować dziecko do kolejnego etapu w jego życiu? 10 książek przydatnych podczas procesu adaptacji.
Gdy dziecko idzie do przedszkola zaczyna się w jego życiu kompletnie nowy, nieznany dotąd etap. Wiąże się on z lękiem przed nieznanym. Warto więc podjąć z dzieckiem taką rozmowę i tak opracować przygotowanie do przedszkola, by poszło tam ciekawe, nieco pewniejsze tego, jak dzień w przedszkolu wygląda.
Dlatego też, proponujemy listę najciekawszych pozycji dla początkujących przedszkolaków.
1. Feluś i Gucio idą do przedszkola Katarzyna Kozłowska
Feluś ma trzy lata i właśnie pierwszy raz idzie do przedszkola. Razem z rodzicami przygotowuje się na to wydarzenie. Wspólnie wybierają plecak i kompletują wyprawkę. Chłopiec pakuje też swojego najwierniejszego kompana, misia Gucia – razem wyruszą w nieznane.
2. Kicia Kocia w przedszkolu Anita Głowińska
Kicia Kocia idzie do przedszkola. Tam spotyka przyjaciół i wspólnie robią dużo ciekawych rzeczy. Dzięki Kici Koci dzieci dowiadują się, jak wygląda typowy dzień przedszkolaka.
3. Opowiadania przedszkolaka Marzena Kwietniowska-Talarczyk
Zbiór opowiadań z życia przedszkolaka. Najlepsza książka dla każdego dziecka rozpoczynającego swoją przygodę z przedszkolem. Nawiązuje do codziennych sytuacji z przedszkola, pomaga przełamać strach przed nowymi sytuacjami, uczy wielu przydatnych zachowań.
4. Dusia i Psinek-Świnek. Pierwszy dzień w przedszkolu Justyna Bednarek
Magdalena Felicja, dla przyjaciół Dusia, wcale nie wie, czy chce iść do tego całego przedszkola. A jak wiadomo, na odwagę najlepiej robią pluszaki, więc mama szyje córeczce przytulankę. Świnkę w spodniach w kwiatki! Dusia z początku jest zdziwiona. Przecież mówiła mamie wyraźnie, że chce psiaka. Nie prosiaka! Lecz gdy tylko Psinek-Świnek pojawia się na świecie, już wiadomo, że on i Dusia będą nierozłączni.W przedszkolu Dusia poznaje Monikę, która gryzie, Joasię, która boi się ubrudzić, i Tomka, który zamiast zabawki przyniósł ze sobą prawdziwy czerwony czajniczek! Taki czajniczek świetnie się nada na domek dla Psinka-Świnka, który przeżyje w środku swoje własne zwariowane przygody... Po namyśle Dusia dochodzi do wniosku, że chyba pójdzie JESZCZE RAZ do tego całego przedszkola...
5. Miś Tuliś idzie do przedszkola David Melling
Dzięki tej uroczej, ciepłej, zabawnej historii o Misiu Tulisiu każde dziecko przekona się – jak Miś Tuliś – jak fajnie jest w przedszkolu. To wielki dzień dla Misia Tulisia – jego pierwszy dzień w przedszkolu. A w przedszkolu jest mnóstwo do robienia i mnóstwo do przytulenia!
6. Tupcio Chrupcio Przedszkolak na Medal Eliza Piotrowska
Dziś jest bardzo ważny dzień dla Tupcia Chrupcia. To pierwszy dzień w przedszkolu. Niestety, myszka wcale nie ma ochoty tam iść, woli zostać w domu i bawić się z mamą.
7. Zuzia idzie do przedszkola Liane Schneider
Zuzia wkłada swoją najładniejszą sukienkę – dziś są jej urodziny. Skończyła już trzy lata i wreszcie może iść do przedszkola. Zuzia od dawna cieszyła się na tę chwilę. Ta książeczka opowiada, jak dziewczynka spędziła swój pierwszy dzień w przedszkolu.
8. Wkrótce będę przedszkolakiem Karolina Turek
Jest to cenny przewodnik po zakamarkach przedszkolnych tajemnic, wprowadzający dziecko w „nowy” dla niego świat.
9. Rok w przedszkolu Przemysław Liput
Zawiera dwanaście rozkładówek wprowadzających dziecko w życie przedszkolne. Miesiąc po miesiącu towarzyszymy bohaterom w czasie najważniejszych świąt i uroczystości. Obserwujemy codzienne zabawy i naukę. Dwie rozkładówki są poświęcone prezentacji bohaterów oraz interaktywnej zabawie.Dzięki szczegółowym obrazkom dziecko ćwiczy spostrzegawczość, umiejętność opowiadania, ale przede wszystkim doskonale się bawi, odkrywając szczegóły kolorowych ilustracji.
10. Basia i przedszkole Zofia Stanecka
To opowieść o dniu, który zapowiadał się wyjątkowo nieciekawie. Dziewczynka jest w kiepskim humorze z powodu złej pogody i nieobecności przyjaciółki. Jednak okazuje się, że nawet najgorszy dzień może się okazać dobry, jeśli zmienimy do niego nastawienie, a deszcz nie przeszkadza, gdy mamy z kim się bawić. Książka ma liczne walory edukacyjne. W tym tomie Basia okryje, że „inny” nie znaczy „gorszy”, a dziwne zachowanie niektórych znajomych z przedszkola staje się zrozumiałe, gdy się z nimi spędzi trochę więcej czasu.
Ciekawym rozwiązaniem jest również, samodzielne zrobienie książeczki dla dziecka, która będzie pokazywała rzeczywistość przedszkolną. Mogą się w niej znaleźć zdjęcia:
-przedszkola
-placu zabaw, szatni, sali, łazienek
-zabawek
-miejsca, gdzie dzieci jedzą i śpią
-itp.
Taka książeczka nie wymaga słowa pisanego, można opowiadać dziecku, co jest na obrazkach i rozmawiać na ich temat. Oglądanie książeczki i rozmowy mogą stać się dla dziecka rytuałem i świetną zabawą wprowadzającą w przedszkolny świat.
Zachęcamy do wspomagania procesu adaptacji literaturą, a także życzymy wielu pomysłów w realizacji własnych książeczek dla dzieci.