Nowy rok szkolny w naszym przedszkolu rozpoczął się od ciekawych zajęć z tablicą interaktywną. Dzięki zaangażowaniu Dyrekcji oraz Rady Rodziców w ramach Programu Inicjatyw Lokalnych został zrealizowany zakup ceramicznej tablicy multimedialnej, projektora i laptopa marki Lenowo.
BARDZO DZIĘKUJEMY!!!
Tablica interaktywna to pomoc dydaktyczna, która wspomaga pracę nauczyciela i ukierunkowuje dziecko na celowe i efektywne wykorzystywanie zdobyczy współczesnych osiągnięć technologicznych. Wyjątkowość tablicy polega na intuicyjnej i prostej do uzyskania interakcji z dzieckiem. Podczas wyświetlania dowolnych informacji z komputera, takich jak – strony z programów edukacyjnych, strony internetowe, zdjęcia, filmy, umożliwimy dzieciom ich obsługę na dużej powierzchni dotykowej. Dzięki dużemu ekranowi nawet kilkoro dzieci ma jednocześnie możliwość pracy czy zabawy przy tablicy.
Okres największego rozwoju intelektualnego, społecznego i emocjonalnego to wiek od 3 do 6 lat. W tym czasie najbardziej intensywnie rozwijają się u dzieci procesy poznawcze takie jak: pamięć, uwaga, myślenie. W trosce o optymalny rozwój tych funkcji będziemy wykorzystywać naszą tablicę interaktywną w pracy z dziećmi. Metodą wychowania i nauczania w wieku przedszkolnym jest zabawa – praca z tablicą interaktywną umożliwia i zaspakaja tę potrzebę, gdyż oprócz wartości edukacyjnych daje ona możliwość aktywnej rozrywki. Tablica interaktywna dysponuje funkcjami, których nie posiadają żadne inne środki. Jest nieoceniona w pracy z dzieckiem. Pozwala dzieciom poznać, to czego nie mogą zobaczyć w rzeczywistości, służy do rozwiązywania: zagadek, rebusów, układania puzzli, wykonywania ćwiczeń grafomotorycznych, rozwija spostrzegawczość, ćwiczy pamięć, słuch muzyczny i fonematyczny. Każdy wykorzystywany przez nas program multimedialny dostarcza dzieciom zarówno bodźców dźwiękowych jak i wizualnych.
Tablica interaktywna współpracuje z komputerem i projektorem multimedialnym. Projektor ze względu na swoje właściwości konstrukcyjne nie stwarza najmniejszego zagrożenia dla narządów wzroku. Sama tablica działa jak duży ekran dotykowy, który może być obsługiwany za pomocą: pisaka lub dotyku. Jego najbardziej istotną cechą jest pełna interreakcja z dzieckiem. Dziecko może pisać, rysować, malować, zaznaczać, podkreślać, na każdym wyświetlonym na ekranie obrazie. Biorąc pod uwagę wymagania technologiczne należy również powiedzieć, że posługując się pisakiem lub palcem na dotykowym ekranie, dzieci zyskują większą sprawność manualną, bardziej koncentrują uwagę i doskonalą umiejętności percepcyjno-motoryczne, poprzez widzenie tego co powstaje na ekranie.