„Kącik logopedyczny” – kolejne propozycje ćwiczeń i zabaw do pracy z dzieckiem w domu przygotowane przez logopedę : Jolantę Mikos.
Ćwiczenia mobilizujące wyłącznie aparat oddechowy:
Zabawa pt. „Tańczące chmurki”– wycinamy z niebieskiej kartki z bloku chmurki i zawieszamy je na nitkach o różnej długości. W tym ćwiczeniu niezwykle ważna jest długość nitek, albowiem powoduje ona, nie tylko wydłużenie fazy wydechowej ale zastosowanie różnej siły wydechu – największa przy nitce najkrótszej.
Zachęcam również do przeprowadzenia w domu w formie atrakcyjnej zabawy, dość trudnego ćwiczenia wymagającego regulacji oddechu – czasu trwania i natężenia:
Zabawa pt. „Mecz piłkarski” – ćwiczenie polega na przedmuchiwaniu piłeczki ping – pongowej do osoby siedzącej naprzeciwko, staramy się wbić gola w bramkę zbudowaną z klocków.
Oddychanie brzuszno – przeponowe.
Zabawa pt. „Huśtanie misia” – dziecko leży płasko na dywanie. Na jego brzuszek kładziemy książkę, a na nią misia, w czasie wdechu zabawka unosi się do góry, zaś przy wydechu opada. Należy zwrócić uwagę, że zarówno wdech jak i wydech, muszą być powolne i równomierne, z chwilowym zatrzymaniem powietrza, aby miś nie spadł z huśtawki. Ćwiczenie powtarzamy 3 – 5 razy.
„Gimnastyka warg i języka”.
Ćwiczenia wykonujemy przed lustrem, albo siedząc naprzeciwko siebie:
- ziewamy, nisko opuszczając żuchwę;
- kaszlemy z wysuniętym językiem;
- dziwimy się, że języczek jeszcze śpi – wargi ułożone jak przy wymawianiu głoski „o”;
- język budzi się i powoli wysuwa się z buzi: przesuwamy go raz do lewego, a raz do prawego kącika ust; potem daleko na dolną wargę i przesuwamy raz w lewą, a raz w prawą stronę; następnie chowamy go do jamy ustnej, zaś później wysuwamy na górną wargę w kierunku nosa i przesuwamy go raz w lewą a raz w prawą stronę, następnie języczek rozgląda się dookoła mocno zaciekawiony (oblizujemy wargi dookoła), a na koniec nasz języczek z powrotem chowa się do buzi;
- uśmiechamy się szeroko z zadowolenia, ponieważ nasz języczek już się obudził.
Ćwiczenia szczęki dolnej:
Zabawa pt. „Czy potrafisz tak zrobić?” – chwycić zębami dolnymi górną wargę i poruszać buzią raz w lewą, a raz w prawą stronę.
Zabaw pt. „Grzebień” – wysuwanie żuchwy, zakładanie i poruszanie dolnymi zębami po górnej wardze. Cofanie żuchwy , zakładanie i poruszanie górnymi zębami po dolnej wardze i brodzie.
Ćwiczenia podniebienia miękkiego:
Zabawa pt. „Parasoleczka” – zadaniem dziecka jest przysysanie kolorowych kółeczek poprzez wciąganie powietrza przez rurkę i przenoszenie ich na wyciętą z kolorowego kartonu sylwetę parasolki.
Zabawa pt. „Różne minki” – mama i dziecko siedzą na dywanie naprzeciwko siebie i „stroją” różne miny, wzajemnie je odtwarzając.
Rodzicu! Wszystkie zaproponowane powyżej ćwiczenia, tak jak i poprzednie, należy wykonywać precyzyjnie, dlatego trzeba pokazywać je powoli i wielokrotnie powtarzać.
Propozycje kolejnych ćwiczeń oddechowych z jednoczesnym wypowiadaniem głosek ( w fazie wydechowej):
Zabawa pt. „Strzelanie z armatki” – można zastosować przy głosce „b” energicznie ją wymawiając: b – b – b .....(wymawiamy bez elementu wokalicznego „y”);
Zabawa pt. „Rybka” – otwiera i zamyka pyszczek (wargi) przy zamkniętych zębach, wypuszcza bąbelki powietrza: p – p – p...;
Zabawa pt. „Kurczątka” – naśladujemy odgłosy wydawane przez pisklaki: pi – pi – pi...;
Zabawa pt. „Sygnał samochodowy” – bi – bi – bi...;
Zabawa pt. „Mruczący misio” – mmmm....;
Zabawa pt. „Wiaterek” – wwww...;
Zabawa pt. „Lokomotywa oddaje nadmiar pary” – fffff;
Zabawa pt. „Statek” – uuu, buuu;
Zabawa pt. „Słoń” – tu, tuu, tu, tuu;
Zabawa pt. „Małpka” – ihi,ihi,ihi;
Zabawa pt. „Prychanie kota” – hhhhh;
Zabawa pt. „Cieknący kran” – kap, kap;
Zabawa pt. „Gorąca kuchenka” – si,si,si;
Zabawa pt. „Wąż, gęsi” – sssss;
Zabawa pt. „Komar” – zzzzz;
Zabawa pt. „Konik polny” – cccc;
Zabawa pt. „Dzwonek” – dzyń, dzyń;
Zabawa pt. „Szum wiatru” – szszszsz;
Zabawa pt. „Wodospad” – szuu, szuu;
Zabawa pt. „Startujący samolot ” – żżżżżż;
Zabawa pt. „Pociąg” – cz cz cz cz;
Zabawa pt. „Echo” – dż dż dż dż;
Zabawa pt. „Groźny pies” – wrrr, wrrr, wrr;
Zabawa pt. „Samochód” – brum, brum, brum.
Rodzicu pamiętaj, że ćwiczenia muszą być dostosowane do wieku dziecka, dlatego nie wykorzystuj zabaw zawierających głoski, których dziecko jeszcze nie wymawia!
Zachęcam do systematycznego i wielokrotnego powtarzania wszystkich zamieszczanych dotychczas ćwiczeń! Życzę powodzenia!