„Kącik logopedyczny” – kolejne propozycje ćwiczeń i zabaw do pracy z dzieckiem w domu.
Ćwiczenia oddechowe:
„Wiosenny wietrzyk”- dziecko delikatnie dmucha na papierowe trawki długim strumieniem powietrza. Mama zwraca uwagę na prawidłowy tor oddechowy (wdech nosem, wydech ustami).
„Mecz piłeczki ping- pongowej” . Najlepiej do zabawy zaprosić tatę oraz rodzeństwo. Zadaniem drużyny siedzącej przy stoliku (ławie) jest dmuchanie na piłeczkę w taki sposób, aby z niego nie spadła.
„Tańczący płomyczek” – dziecko dmucha w taki sposób, aby płomień wyginał się, ale nie gasł (Mama demonstruje, jak należy wykonać to ćwiczenie). Zabawę można przeprowadzić w dwóch wariantach:
- początkowo dziecko może wykonywać tę czynność indywidualnie,
- później można zorganizować konkurs – oczywiście wygrywa ta osoba, której świeca pali się najdłużej.
Ćwiczenia oddechowe z jednoczesnym wypowiadaniem głosek.
Wszystkie zaproponowane uprzednio ćwiczenia były wykonywane bezgłośnie. Natomiast odmienną grupę, stanowią ćwiczenia połączone z głosem w fazie wydechowej. Znakomicie do tego celu nadają się następujące zabawy:
- „Gwizdanie czajnika: iiiiii”;
- „Płacz laleczki: uuuu”;
- „Zdziwiony pajacyk: ooooo”;
- „Policja: io, io, io, io”;
- „Karetka pogotowia: eo, eo, eo”;
- „Straż pożarna: ijo, ijo, ijo,ijo;
Ćwiczenia warg i języka:
„Kuferek” („Żabka”) - zaciskanie i otwieranie warg (mocne cmokanie).
„Mrówkojad” – wysuwanie języka jak najdalej do przodu, tak żeby nie opierał się na zębach.
„Wesoły źrebaczek” – parskanie wargami.
„Konik” – kląskanie językiem.
„Chomiki” – wargi mocno zaciśnięte, raz nadymamy lewy, a raz prawy policzek.
„Wróbelek” – „przeskakiwanie” czubkiem języka z jednego ząbka na drugi, rozpoczynając od ostatniego ząbka na dole z lewej strony do ostatniego znajdującego się po prawej stronie, analogicznie postępujemy z ząbkami na górze.
Ćwiczenia fonacyjne:
Zabawa pt. „Zaśnij misiu” – Mama daje misia (laleczkę) dziecku i mówi, żeby go uśpiło śpiewając kołysankę: aaaa. Następnie snuje opowieść: miś nie chce spać i płacze: uuuu (dziecko naśladuje płacz misia). Potem oznajmia, że do misia przyszedł pajacyk, który się bardzo dziwi, ze miś płacze - dziecko naśladuje zdziwienie mówiąc głoskę: oooo. Miś na chwilę milknie, a potem znowu płacze: uuuu(dziecko naśladuje płacz misia), więc dziecko nadal go usypia: aaaa. Mama mówi, że płacz misia usłyszał koziołek, który przyszedł zaśpiewać mu swoją kołysankę: eeee (dziecko naśladuje kołysankę śpiewaną przez koziołka ), ale miś nadal płacze: uuuu (dziecko naśladuje płacz misia), dlatego dziecko śpiewa dalej kołysankę: aaaa . Mama następnie oznajmia, że w odwiedziny do misia przyszła myszka, która stara się go uciszyć: iiii (dziecko naśladuje myszkę). Miś ciągle płacze: uuuu( dziecko naśladuje płacz misia), dlatego dziecko nadal śpiewa mu kołysankę: aaaa. Ostatnim gościem jest małpka, która bardzo się martwi, że miś nie chce spać: yyyy (dziecko naśladuje zmartwioną małpkę). Miś płacze jeszcze przez chwilę: uuuu (dziecko naśladuje płacz misia), więc dziecko go kołysze śpiewając kołysankę: aaaa, w końcu jednak miś zasypia.
Opracowała: Jolanta Mikos - logopeda